English Persian
دوشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۸, ۰۸:۰۳
تغییر اندازه فونت:
 


 معرفی سرویس شبکه خصوصی مجازی VPN/MPLS  L3 

 

MPLS(Multi Protocol Label Switching) یکی از پروتکل های مهم IP  می باشد که سوئیچینگ مبنی بر بسته لایه دو ایجاد کرده و از اطلاعات Forwarding لایه سه استفاده می کند MPLS از الگوریتم جابجایی برچسب برای هدایت بسته ها استفاده نموده و هرLSR (Label Switch Router) در شبکه از تکنیک جابجایی برچسب برای هدایت بسته ها به سمت مقصد نهایی استفاده می نماید. شرکت مخابرات ایران با ارائه این سرویس قابلیت برقراری ارتباط  بین دو یا چند نقطة دلخواه مورد درخواست مشتری از طریق شبکه  موجود را فراهم می نماید. مشتری با اتصال دو سر این ارتباطات به سوئیچهای و یا روتر ها می‌تواند یک شبکة خصوصی مجازی بین نقاط برقرار نماید. این ارتباط به صورت فنی در لایة سه از مدل OSI در پروتکلTCP/IP  برقرار می‌گردد.

 

 

 

VPN/MPLSویژگیها و قابلیت های سرویس

 

v      سهولت بکارگیری  شبکه برای مشتریان

v      سهولت نگهداری شبکه مشتری

v      امکان اعمال  QOSمورد نیاز مشتری

v      امنیت بیشتر در ارسال اطلاعات نسبت به سرویس های مشابه

v      هزینه کمتر و استفاده بهینه از پهنای باند

v      تامین Redundancy شبکه مشتری

v      قابلیت ارتباط مستقیم کلیه نودها با یکدیگر

v      امکان تخصیص آدرسهای Ip طبق نظر مشتریان و مطابق با شبکه LAN مشتریان

 

VPN/MPLSتوپولوژی سرویس

 

1- در ارتباط با VPN/MPLS بطور پیش فرض توپولوژی Full Mesh بین نقاط مختلف مشتری پیاده می گردد، لذا بر اساس این توپولوژی کلیة نقاط انتهایی بدون نیاز به مسیریابی از طرف نقطة مرکزی با یکدیگرنیز می توانند ارتباط برقرار نمایند..

 

 

 

 

2-     در صورت درخواست مشتری، برقراری ارتباط بین چند نقطه به صورت توپولوژی           Hub and  Spoke نیز قابل پیاده سازی می باشد.این در حالتی است که مشتری ارتباط کلیه نقاط را فقط با نقطه مرکزی بخواهد و نیازی به ارتباط نقاط فرعی با یکدیگر نباشد.


 

سرویس VPN/MPLS از طریق ADSL:

 

در این نوع سرویس متقاضی می تواند با استفاده از یک دستگاه مودم ADSL ، یک خط تلفن و یا یک ارتباط زوج سیم مجزا نسبت به دریافت این سرویس اقدام نماید. تمام موارد ذکر شده در خصوص تعریف، ویژگیها، قابلیت های سرویس و انواع توپولوژی در بخش سرویس VPN/MPLS از طریق بستر DSL در خصوص این نوع سرویس نیز حاکم می باشد و تفاوت در بستر ارتباطی لایه دسترسی می باشد. 

 

 

 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به شرکت مخابرات ایران منطقه لرستان می باشد.